Під час зварювання електроди виконують такі функції:
Покриття електрода може виконувати різні функції:
Для зварювання конструкцій із низькокутних сталей використовуються електроди марок АНО і МР-3 і призначені для ручного дугового зварювання.
Основними особливостями вважають:
Загалом електроди марки "АНО" використовуються для зварювання негабаритних конструкцій із металу невеликої товщини, а також для монтажу, зварювання невідповідних конструкцій, для зварювання газо- та водопроводів, у побутовому та промисловому будівництві.
Особливостями електродів марки МР-3 є:
Електродами МР-3 користуються під час зварювання відповідальних конструкцій, зварювання трубопроводів для проходження водяної пари.
Для зварювання конструкцій із вуглецевих і низьколегованих сталей використовуються електроди типу УОНІ.
Основними особливостями електродів цієї категорії є їх властивість формувати стійкий до утворення тріщин зварювальний шов, волого- та температуростійкість, стійкість до тривалого прожарювання.
Електроди "УОНІ" підходять для зварювальних робіт за низьких температур, забезпечують щільний зварювальний шов і вважаються одними з найкращих для робіт з особливо відповідальними конструкціями, які можуть відчувати вібрації, ударні навантаження й вплив коливання температур.
Використовуються як у промисловому, так і в побутовому будівництві, суднобудівництві, мостах і для таких робіт, як:
Зварювання можна проводити у всіх просторових положеннях,
Для зварювання конструкцій із високолегованих сталей призначені електроди марки ЦЛ.
Особливостями та перевагами цієї марки електродів є:
Застосовуються для зварювання ємностей, що працюють під тиском судин, трубопроводів, деталей обладнання в харчовій та нафтохімічній промисловості, в енергетичному машинобудуванні.
Для зварювання чавуну використовуються електроди марки ЦЧ.
Основними особливостями є:
Електроди призначені для холодного зварювання конструкцій, ремонтної наплавки та заварювання дефектів лиття в деталях із високоміцного чавуну з кулястим графітом і сірого чавуну з пластинчастим графітом і їх сполук зі сталлю. Також можуть використовуватися для попереднього наплавлення перших одного-двох шарів на зношених чавунних деталях під подальшу наплавку спеціальними електродами.
Зварювальні електроди можуть бути різних типів, залежно від своїх характеристик і застосування. Деякі з найпоширеніших типів зварювальних електродів містять такі:
Рутілові електроди: вони мають покриття, що містить рутил (оксид титану), який забезпечує стабільну дугу та полегшує зварювання в різних положеннях. Рутілові електроди широко використовуються в загальнобудівельних роботах.
Целюлозні електроди: вони мають покриття, що містить целюлозу, яка під час згоряння створює газову оболонку навколо дуги. Це дає змогу домогтися високої проникної здатності та швидкого наплавлення. Целюлозні електроди часто використовуються для зварювання у вертикальному положенні.
Базові електроди: вони мають основне покриття з різних сполук, як-от карбіди, оксиди або ферити. Ці електроди мають високу міцність і здатність працювати в екстремальних умовах. Вони широко використовуються в суднобудуванні та нафтогазовій промисловості.
Неіржавкі електроди: вони призначені для зварювання неіржавкої сталі та мають спеціальне покриття, яке запобігає окисненню й утворенню корозії в зварювальному шві. Неіржавкі електроди широко використовуються в харчовій, фармацевтичній та хімічній промисловості.
Плюси:
Мінуси:
Важливо вибрати правильний зварювальний електрод залежно від типу матеріалу, вимог міцності з'єднання й умов роботи. Зварювальні електроди зазвичай мають свої характеристики, як-от класифікація за стандартами (наприклад, AWS або EN), діаметр, струм зварювання та положення зварювання, які треба враховувати під час вибору відповідного електрода.