Фарби на основі поліефірних смол в більшості випадків використовуються для предметів і конструкцій, що експлуатуються поза приміщень.
Поліефірні порошкові фарби краще інших опираються ультрафіолету та інших кліматичних впливів.
Основними перевагами поліефірної фарби є:
Дані фарби відмінно підійдуть вам для фарбування дрібних деталей автомобілів, реставрації старих речей або іграшок, фарбування автомобільних дисків, різних металевих виробів, так як вони мають велику палітру різних яскравих і насичених кольорів, які не втрачають свої властивості і зовнішній вигляд протягом довгого часу.
Порошкову фарбу так само наносять на:
ПОПЕРЕДНЯ ОБРОБКА (ОЧИЩЕННЯ / ЗНЕЖИРЕННЯ)
Забруднення поверхні може привести до появи естетичних дефектів у покритті (удари, кратери тощо) а також привести до поганої адгезії між покриттям і основою. Попередня хімічна очистка обов'язкове.Жирні забруднення, такі як жир, масло, мастила і т. д., повинні бути видалені з поверхні. Поверхня повинна бути сухою і чистою.
Для досягнення високої захисту від корозії і довговічність покриття потрібно фосфатна обробка на залізних і сталевих поверхнях, хромованих алюмінієвих поверхнях.
ЕЛЕКТРОСТАТИЧНИЙ ПРОЦЕС РОЗПИЛЕННЯ
Нанесення пульверизатором проводиться на заземлене виріб електростатично зарядженого порошку.
Шланг пульверизатора повинен мати довжину 4-5 м. Використовується повітря повинен бути сухим і без вологи. Слід використовувати осушувач повітря, а тиск повітря повинно бути 5-6 бар.Електричне напруга повинна бути в межах 20-100 кв в залежності від підстави і нанесення фарби. Для металевих порошків (мідь, срібло і т. д.) і вторинних порошків напруга повинна становити 20-40 кв. Заземлення позитивно впливає на застосування і витрата порошку.
ЗАСТОСУВАННЯ
Розпилювач не можна тримати голими руками.
Расстояние между пистолетом и окрашиваемой поверхности должно быть не менее 10-15 см.Во время нанесения порошок следует наносить круговыми движениями.Расстояние между вешалками должно быть одинаковым и близко друг к другу.Для стандартных порошков толщина пленки должна составлять 60 микрон, а для шагрени - 75 микрон. После просеивания через сито 200-300 мкм переработанный порошок должен быть добавлен не более 20% к неиспользованному порошку.
Для достижения шагрени нельзя использовать вторичный порошок.
ЗАПЕКАНИЕ
Температура воздуха не должна колебаться и быть 200 С.
Рекомендации производителя должны соблюдаться.
Время нанесения и степень температуры должны основываться исходя из поверхности (после того, как поверхность достигнет 200 градусов, ее необходимо выдержать не менее 10 мин.)
Рекомендуемое время и температура предназначена для всех типов поверхности толщиной 1 мм. Чем толще поверхность, тем больше время на один градус. температуры.